Matthews Fan Company | AKLK-BK-WN-72 | Alessandra - LK Collection | Bronze / Dark | 72"Ceiling Fan
Height:
8.00 (in)
Available To Order: 45 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Rush Order
X
Product Specifications
Blade Span:
72"
Rated Average Life:
30000
Finish:
Bronze / Dark
Style 1:
Contemporary Modern
90
Category:
Fans
Blade Finish:
Walnut Tone
Glass:
White
Fan Speed:
6
Fan Control:
Remote Control
Yes
Style 2:
Restoration
Blade Type:
ABS
Width:
72
Fan Rpm:
107
Fan Downrod:
10"
Product Specifications
Light Source:
Blade Span:
72"
Bronze / Dark
Style 1:
Contemporary Modern
90
Category:
Fans
Blade Finish:
Walnut Tone
Glass:
White
Fan Speed:
6
Fan Control:
Remote Control
Yes
Style 2:
Restoration
Blade Type:
ABS
Fan Rpm:
107
Fan Downrod:
10"
Minimal form with maximum efficiency in 42", 56" and 72" diameters. The thoughtfully crafted and versatile wet location Alessandra will complement any aesthetic and improve the health and comfort of any room. Highly customizable, the Alessandra is available in 5 different body finishes, 6 blade finish options and color changing light kit. . Backed by a limited lifetime warranty, our fans are of the highest quality and will dutifully perform for years to come.