Matthews Fan Company | AKLK-BRBR-WN-72 | Alessandra - LK Collection | Bronze / Dark | 72"Ceiling Fan
Height:
8.00 (in)
Available To Order: 44 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Blade Finish:
Walnut Tone
Rated Average Life:
30000
Colour Temperature:
2700
Fan Downrod:
10"
Light Kit:
Integrated
Fan Air Flow:
Width:
72
Fan Rpm:
107
Fans
LED
Style 1:
Contemporary Modern
Blade Span:
72"
Blade Finish:
Walnut Tone
Fan Downrod:
10"
Light Kit:
Fan Air Flow:
Fan Rpm:
107
Fans
Light Source:
Style 1:
Contemporary Modern
Blade Span:
72"
Blade Type:
ABS
Minimal form with maximum efficiency in 42", 56" and 72" diameters. The thoughtfully crafted and versatile wet location Alessandra will complement any aesthetic and improve the health and comfort of any room. Highly customizable, the Alessandra is available in 5 different body finishes, 6 blade finish options and color changing light kit. . Backed by a limited lifetime warranty, our fans are of the highest quality and will dutifully perform for years to come.