Matthews Fan Company | AKLK-BN-WN-72 | Alessandra - LK Collection | Bronze / Dark | 72"Ceiling Fan
Height:
8.00 (in)
Available To Order: 44 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Rush Order
X
Width:
72
Colour Temperature:
2700
Fan Downrod:
10"
Yes
Rated Average Life:
Blade Span:
72"
Blade Type:
ABS
Blade Finish:
Walnut Tone
Fan Rpm:
107
Light Kit:
Integrated
Fan Speed:
6
Sub Category:
Wet Location
Fan Downrod:
10"
Yes
Rated Average Life:
Blade Span:
72"
Blade Type:
ABS
Blade Finish:
Walnut Tone
Fan Rpm:
107
Light Kit:
Fan Speed:
6
Sub Category:
Wet Location
Minimal form with maximum efficiency in 42", 56" and 72" diameters. The thoughtfully crafted and versatile wet location Alessandra will complement any aesthetic and improve the health and comfort of any room. Highly customizable, the Alessandra is available in 5 different body finishes, 6 blade finish options and color changing light kit. . Backed by a limited lifetime warranty, our fans are of the highest quality and will dutifully perform for years to come.