Matthews Fan Company | AKLK-TB-WN-72 | Alessandra - LK Collection | Bronze / Dark | 72"Ceiling Fan
Rush Order
X
Product Specifications
Style 1:
Rated Average Life:
30000
Width:
72
Colour Temperature:
Blade Finish:
Walnut Tone
Fan Downrod:
10"
Blade Span:
72"
Fan Rpm:
107
Product Specifications
Style 1:
Blade Finish:
Walnut Tone
Fan Downrod:
10"
Blade Span:
72"
Fan Rpm:
107
Minimal form with maximum efficiency in 42", 56" and 72" diameters. The thoughtfully crafted and versatile wet location Alessandra will complement any aesthetic and improve the health and comfort of any room. Highly customizable, the Alessandra is available in 5 different body finishes, 6 blade finish options and color changing light kit. . Backed by a limited lifetime warranty, our fans are of the highest quality and will dutifully perform for years to come.