Matthews Fan Company | AKLK-TB-MWH-72 | Alessandra - LK Collection | Bronze / Dark | 72"Ceiling Fan
Width:
72
Blade Finish:
Matte White
Blade Span:
72"
Rated Average Life:
30000
Fan Rpm:
107
Fan Downrod:
10"
Blade Finish:
Matte White
Blade Span:
72"
Rated Average Life:
Fan Rpm:
107
Fan Downrod:
10"
Fan Control:
Remote Control
ABS
Minimal form with maximum efficiency in 42", 56" and 72" diameters. The thoughtfully crafted and versatile wet location Alessandra will complement any aesthetic and improve the health and comfort of any room. Highly customizable, the Alessandra is available in 5 different body finishes, 6 blade finish options and color changing light kit. . Backed by a limited lifetime warranty, our fans are of the highest quality and will dutifully perform for years to come.