Matthews Fan Company | AKLK-BN-MWH-72 | Alessandra - LK Collection | Bronze / Dark | 72"Ceiling Fan
Height:
8.00 (in)
Available To Order: 68 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
8
Style 1:
Contemporary Modern
Width:
72
Rated Average Life:
30000
Fan Downrod:
10"
Finish:
Bronze / Dark
Fan Air Flow:
Fan Rpm:
107
Fan Control:
Remote Control
Blade Type:
ABS
Blade Span:
72"
Fan Speed:
6
Blade Finish:
Matte White
8
Style 1:
Contemporary Modern
Fan Downrod:
10"
Finish:
Bronze / Dark
Fan Air Flow:
Fan Rpm:
107
Fan Control:
Remote Control
Blade Type:
ABS
Light Kit:
Blade Span:
72"
Fan Speed:
6
Blade Finish:
Matte White
Sub Category:
Damp Location
Minimal form with maximum efficiency in 42", 56" and 72" diameters. The thoughtfully crafted and versatile wet location Alessandra will complement any aesthetic and improve the health and comfort of any room. Highly customizable, the Alessandra is available in 5 different body finishes, 6 blade finish options and color changing light kit. . Backed by a limited lifetime warranty, our fans are of the highest quality and will dutifully perform for years to come.