Matthews Fan Company | AKLK-BK-MWH-72 | Alessandra - LK Collection | Bronze / Dark | 72"Ceiling Fan
Height:
8.00 (in)
Available To Order: 68 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Rush Order
X
Product Specifications
Restoration
Fan Speed:
6
Colour Temperature:
2700
Width:
72
Blade Span:
72"
Glass:
White
Style 1:
Contemporary Modern
Blade Finish:
Matte White
Sub Category:
Damp Location
Blade Type:
ABS
Fan Downrod:
10"
Fan Rpm:
107
Product Specifications
Restoration
Fan Speed:
6
Blade Span:
72"
Glass:
White
Style 1:
Contemporary Modern
Blade Finish:
Matte White
Sub Category:
Damp Location
Blade Type:
ABS
Fan Downrod:
10"
Fan Rpm:
107
Yes
Minimal form with maximum efficiency in 42", 56" and 72" diameters. The thoughtfully crafted and versatile wet location Alessandra will complement any aesthetic and improve the health and comfort of any room. Highly customizable, the Alessandra is available in 5 different body finishes, 6 blade finish options and color changing light kit. . Backed by a limited lifetime warranty, our fans are of the highest quality and will dutifully perform for years to come.