Matthews Fan Company | AKLK-MWH-BK-72 | Alessandra - LK Collection | White | 72"Ceiling Fan
Height:
8.00 (in)
Available To Order: 107 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Colour Temperature:
2700
Fan Rpm:
107
Rated Average Life:
Width:
72
Blade Span:
72"
Fan Downrod:
10"
Category:
Fans
Integrated
Fan Air Flow:
Blade Finish:
Matte Black
Fan Rpm:
107
Rated Average Life:
Blade Span:
72"
Fan Downrod:
10"
Category:
Fans
Bulb Base:
Light Kit:
Fan Air Flow:
Blade Finish:
Matte Black
Blade Type:
ABS
Minimal form with maximum efficiency in 42", 56" and 72" diameters. The thoughtfully crafted and versatile wet location Alessandra will complement any aesthetic and improve the health and comfort of any room. Highly customizable, the Alessandra is available in 5 different body finishes, 6 blade finish options and color changing light kit. . Backed by a limited lifetime warranty, our fans are of the highest quality and will dutifully perform for years to come.