Matthews Fan Company | AKLK-MWH-BN-72 | Alessandra - LK Collection | White | 72"Ceiling Fan
Height:
8.00 (in)
Available To Order: 107 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Fan Rpm:
107
Width:
72
Style 1:
Contemporary Modern
Rated Average Life:
30000
Colour Temperature:
2700
Fan Downrod:
10"
Fan Speed:
6
Sub Category:
Damp Location
Dimmable?:
Yes
Blade Span:
72"
Blade Finish:
Brushed Nickel
Blade Type:
ABS
Light Kit:
Integrated
Product Specifications
Fan Rpm:
107
Light Source:
Style 1:
Contemporary Modern
Fan Downrod:
10"
Fan Speed:
6
Sub Category:
Damp Location
Dimmable?:
Yes
Blade Span:
72"
Blade Finish:
Brushed Nickel
Blade Type:
ABS
Light Kit:
Minimal form with maximum efficiency in 42", 56" and 72" diameters. The thoughtfully crafted and versatile wet location Alessandra will complement any aesthetic and improve the health and comfort of any room. Highly customizable, the Alessandra is available in 5 different body finishes, 6 blade finish options and color changing light kit. . Backed by a limited lifetime warranty, our fans are of the highest quality and will dutifully perform for years to come.