Matthews Fan Company | AKLK-BN-BK-72 | Alessandra - LK Collection | Bronze / Dark | 72"Ceiling Fan
Height:
8.00 (in)
Available To Order: 108 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Blade Finish:
Matte Black
8869
Glass:
White
Fan Downrod:
10"
Blade Type:
ABS
Width:
72
Category:
Blade Span:
72"
Fan Rpm:
107
Blade Finish:
Matte Black
Glass:
White
Fan Downrod:
10"
Blade Type:
ABS
Category:
Blade Span:
72"
Fan Rpm:
107
Sub Category:
Damp Location
Minimal form with maximum efficiency in 42", 56" and 72" diameters. The thoughtfully crafted and versatile wet location Alessandra will complement any aesthetic and improve the health and comfort of any room. Highly customizable, the Alessandra is available in 5 different body finishes, 6 blade finish options and color changing light kit. . Backed by a limited lifetime warranty, our fans are of the highest quality and will dutifully perform for years to come.