Matthews Fan Company | AKLK-BN-BW-72 | Alessandra - LK Collection | Bronze / Dark | 72"Ceiling Fan
Height:
8.00 (in)
Available To Order: 116 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Product Specifications
Glass:
White
8
Style 1:
Contemporary Modern
Width:
72
Colour Temperature:
2700
Rated Average Life:
30000
Fan Rpm:
107
Category:
Integrated
Fan Speed:
6
Blade Span:
72"
Fan Air Flow:
Fan Downrod:
10"
Blade Type:
ABS
Blade Finish:
Barn Wood Tone
Product Specifications
Glass:
White
8
Style 1:
Contemporary Modern
Fan Rpm:
107
Category:
Fans
Light Kit:
Fan Speed:
6
Blade Span:
72"
Fan Air Flow:
Fan Downrod:
10"
Blade Type:
ABS
Blade Finish:
Barn Wood Tone
Minimal form with maximum efficiency in 42", 56" and 72" diameters. The thoughtfully crafted and versatile wet location Alessandra will complement any aesthetic and improve the health and comfort of any room. Highly customizable, the Alessandra is available in 5 different body finishes, 6 blade finish options and color changing light kit. . Backed by a limited lifetime warranty, our fans are of the highest quality and will dutifully perform for years to come.