Matthews Fan Company | AKLK-BRBR-BW-72 | Alessandra - LK Collection | Bronze / Dark | 72"Ceiling Fan
Height:
8.00 (in)
Available To Order: 128 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Colour Temperature:
2700
Style 2:
Restoration
Fan Rpm:
107
Blade Span:
72"
Width:
72
Fan Downrod:
10"
Blade Finish:
Barn Wood Tone
Style 2:
Restoration
Bulb Type:
Fan Rpm:
107
Blade Span:
72"
Bulb Base:
Fan Downrod:
10"
Blade Finish:
Barn Wood Tone
Category:
Fans
Minimal form with maximum efficiency in 42", 56" and 72" diameters. The thoughtfully crafted and versatile wet location Alessandra will complement any aesthetic and improve the health and comfort of any room. Highly customizable, the Alessandra is available in 5 different body finishes, 6 blade finish options and color changing light kit. . Backed by a limited lifetime warranty, our fans are of the highest quality and will dutifully perform for years to come.