Matthews Fan Company | AKLK-TB-BW-72 | Alessandra - LK Collection | Bronze / Dark | 72"Ceiling Fan
Width:
72
Colour Temperature:
2700
Blade Span:
72"
90
Style 1:
Blade Finish:
Barn Wood Tone
Fan Air Flow:
8869
Finish:
Bronze / Dark
Category:
Fans
Fan Rpm:
107
Sub Category:
Damp Location
Fan Speed:
6
Fan Downrod:
10"
Remote Control
Product Specifications
Blade Span:
72"
90
Style 1:
Blade Finish:
Barn Wood Tone
Fan Air Flow:
Finish:
Bronze / Dark
Category:
Fans
Fan Rpm:
107
Sub Category:
Damp Location
Fan Speed:
6
Light Kit:
Fan Downrod:
10"
Remote Control
Minimal form with maximum efficiency in 42", 56" and 72" diameters. The thoughtfully crafted and versatile wet location Alessandra will complement any aesthetic and improve the health and comfort of any room. Highly customizable, the Alessandra is available in 5 different body finishes, 6 blade finish options and color changing light kit. . Backed by a limited lifetime warranty, our fans are of the highest quality and will dutifully perform for years to come.