Matthews Fan Company | AKLK-BRBR-BN-72 | Alessandra - LK Collection | Bronze / Dark | 72"Ceiling Fan
Height:
8.00 (in)
Available To Order: 131 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Rush Order
X
Blade Span:
72"
Blade Finish:
Brushed Nickel
Width:
72
Colour Temperature:
2700
Fan Rpm:
107
Fan Control:
Remote Control
6
Fan Downrod:
10"
Sub Category:
Damp Location
Category:
Fans
Blade Span:
72"
Blade Finish:
Brushed Nickel
Fan Rpm:
107
Fan Control:
Remote Control
6
Light Kit:
Fan Downrod:
10"
Sub Category:
Damp Location
Category:
Fans
Minimal form with maximum efficiency in 42", 56" and 72" diameters. The thoughtfully crafted and versatile wet location Alessandra will complement any aesthetic and improve the health and comfort of any room. Highly customizable, the Alessandra is available in 5 different body finishes, 6 blade finish options and color changing light kit. . Backed by a limited lifetime warranty, our fans are of the highest quality and will dutifully perform for years to come.