Matthews Fan Company | AKLK-BK-BN-72 | Alessandra - LK Collection | Bronze / Dark | 72"Ceiling Fan
Height:
8.00 (in)
Available To Order: 131 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Remote Control
Style 1:
Contemporary Modern
Bronze / Dark
Fan Speed:
6
Blade Finish:
Brushed Nickel
Light Bulb Requirement::
Bulbs Not Included Max Wattage: 22 | Bulb Type: LED | Light Source: LED
Fan Air Flow:
8869
Fan Rpm:
107
Fan Downrod:
10"
Blade Span:
72"
Blade Type:
ABS
Colour Temperature:
Width:
72
Remote Control
Style 1:
Contemporary Modern
Bronze / Dark
Fan Speed:
6
Blade Finish:
Brushed Nickel
Light Bulb Requirement::
Fan Air Flow:
Fan Rpm:
107
Fan Downrod:
10"
Blade Span:
72"
Blade Type:
ABS
Colour Temperature:
Minimal form with maximum efficiency in 42", 56" and 72" diameters. The thoughtfully crafted and versatile wet location Alessandra will complement any aesthetic and improve the health and comfort of any room. Highly customizable, the Alessandra is available in 5 different body finishes, 6 blade finish options and color changing light kit. . Backed by a limited lifetime warranty, our fans are of the highest quality and will dutifully perform for years to come.