Modern Forms Fans | FR-W1819-52L-27-MB | Mykonos Collection | Black | 52"Ceiling Fan
14.70 (in)
Available To Order: 25 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Collection:
Mykonos
Glass:
White
Finish:
Black
Lumens:
1110
Width:
52
Rated Average Life:
Contemporary Modern
Light Bulb Requirement::
Bulbs Not Included Max Wattage: 13 | Number of bulbs: 1 | Bulb Type: Module | Light Source: LED
Fan Rpm:
172
Blade Type:
ABS
Canopy Dimensions:
7"
Blade Finish:
Matte Black
Height:
14.7
Sub Category:
Wet Location
Fan Air Flow:
Fan Control:
Remote
Fan Speed:
6
Motor Size:
125 X 20
Blade Span:
52"
Fan Downrod:
4.5"
Category:
Fans
Style 2:
Collection:
Mykonos
Glass:
White
Finish:
Black
Rated Average Life:
Contemporary Modern
Light Bulb Requirement::
Fan Rpm:
172
Blade Type:
ABS
Canopy Dimensions:
7"
Blade Finish:
Matte Black
14.7
Sub Category:
Wet Location
Fan Air Flow:
Fan Control:
Remote
Fan Speed:
6
Motor Size:
125 X 20
Blade Span:
52"
Fan Downrod:
4.5"