Matthews Fan Company | AKLK-TB-BW-56 | Alessandra - LK Collection | Bronze / Dark | 56"Ceiling Fan
Rush Order
X
Product Specifications
Integrated
Style 1:
Colour Temperature:
2700
Fan Rpm:
138
Rated Average Life:
30000
Blade Span:
56"
Width:
56
Fan Air Flow:
Blade Finish:
Barn Wood Tone
LED
Fan Speed:
6
Fan Downrod:
10"
Category:
Fans
Damp Location
Blade Type:
ABS
Product Specifications
Bulb Base:
Style 1:
Fan Rpm:
138
Blade Span:
56"
Light Source:
Fan Air Flow:
Blade Finish:
Barn Wood Tone
Bulb Type:
Fan Speed:
6
Fan Downrod:
10"
Category:
Fans
Damp Location
Blade Type:
ABS
Minimal form with maximum efficiency in 42", 56" and 72" diameters. The thoughtfully crafted and versatile wet location Alessandra will complement any aesthetic and improve the health and comfort of any room. Highly customizable, the Alessandra is available in 5 different body finishes, 6 blade finish options and color changing light kit. . Backed by a limited lifetime warranty, our fans are of the highest quality and will dutifully perform for years to come.