Matthews Fan Company | AKLK-TB-MWH-56 | Alessandra - LK Collection | Bronze / Dark | 56"Ceiling Fan
Blade Span:
56"
Light Kit:
Integrated
Fan Speed:
6
Width:
56
Bulb Base:
Integrated
Blade Type:
ABS
Colour Temperature:
2700
Fan Downrod:
10"
Rated Average Life:
30000
Light Source:
LED
Category:
Fans
Fan Rpm:
138
Fan Air Flow:
Blade Finish:
Matte White
Blade Span:
56"
Light Kit:
Fan Speed:
6
Bulb Base:
Blade Type:
ABS
Fan Downrod:
10"
Rated Average Life:
Light Source:
Category:
Fans
Fan Rpm:
138
Fan Air Flow:
Blade Finish:
Matte White
Bulb Type:
Minimal form with maximum efficiency in 42", 56" and 72" diameters. The thoughtfully crafted and versatile wet location Alessandra will complement any aesthetic and improve the health and comfort of any room. Highly customizable, the Alessandra is available in 5 different body finishes, 6 blade finish options and color changing light kit. . Backed by a limited lifetime warranty, our fans are of the highest quality and will dutifully perform for years to come.