Matthews Fan Company | AKLK-BK-MWH-56 | Alessandra - LK Collection | Bronze / Dark | 56"Ceiling Fan
Height:
8.00 (in)
Available To Order: 214 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Rush Order
X
Product Specifications
Bulb Base:
Integrated
Style 1:
Contemporary Modern
Width:
56
Blade Finish:
Matte White
Fan Rpm:
138
Rated Average Life:
30000
Fan Control:
Remote Control
Category:
Fans
CRI:
90
Fan Speed:
6
Blade Span:
56"
Fan Downrod:
10"
Light Kit:
Integrated
Product Specifications
Bulb Base:
Style 1:
Contemporary Modern
Blade Finish:
Matte White
Fan Rpm:
138
Remote Control
Category:
Fans
CRI:
90
Fan Speed:
6
Blade Span:
56"
Fan Downrod:
10"
Light Kit:
Minimal form with maximum efficiency in 42", 56" and 72" diameters. The thoughtfully crafted and versatile wet location Alessandra will complement any aesthetic and improve the health and comfort of any room. Highly customizable, the Alessandra is available in 5 different body finishes, 6 blade finish options and color changing light kit. . Backed by a limited lifetime warranty, our fans are of the highest quality and will dutifully perform for years to come.