Matthews Fan Company | AKLK-MWH-BK-56 | Alessandra - LK Collection | White | 56"Ceiling Fan
Height:
8.00 (in)
Available To Order: 76 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Width:
56
Height:
8
Style 1:
Contemporary Modern
Colour Temperature:
2700
Rated Average Life:
30000
Fan Downrod:
10"
Fan Rpm:
138
Blade Finish:
Matte Black
Category:
Fans
Sub Category:
Damp Location
Blade Type:
ABS
Blade Span:
56"
8
Style 1:
Contemporary Modern
Fan Downrod:
10"
Fan Rpm:
138
Blade Finish:
Matte Black
Category:
Fans
Sub Category:
Damp Location
Blade Type:
ABS
Blade Span:
56"
Fan Speed:
6
Minimal form with maximum efficiency in 42", 56" and 72" diameters. The thoughtfully crafted and versatile wet location Alessandra will complement any aesthetic and improve the health and comfort of any room. Highly customizable, the Alessandra is available in 5 different body finishes, 6 blade finish options and color changing light kit. . Backed by a limited lifetime warranty, our fans are of the highest quality and will dutifully perform for years to come.