Matthews Fan Company | AKLK-MWH-BW-56 | Alessandra - LK Collection | White | 56"Ceiling Fan
Height:
8.00 (in)
Available To Order: 73 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Rush Order
X
Product Specifications
Light Source:
LED
Fan Downrod:
10"
Fan Control:
Remote Control
Blade Span:
56"
Fan Speed:
6
Fan Rpm:
138
Width:
56
Collection:
Alessandra - LK
Light Bulb Requirement::
Bulbs Not Included Max Wattage: 22 | Bulb Type: LED | Light Source: LED
Bulb Base:
Integrated
Sub Category:
Damp Location
Category:
Fans
CRI:
90
Blade Finish:
Barn Wood Tone
Rated Average Life:
30000
Colour Temperature:
Height:
8
Light Kit:
Integrated
Fan Air Flow:
Bulb Type:
LED
Finish:
White
Product Specifications
Light Source:
Fan Downrod:
10"
Fan Control:
Remote Control
Blade Span:
56"
Fan Speed:
6
Fan Rpm:
138
Collection:
Alessandra - LK
Light Bulb Requirement::
Bulb Base:
Sub Category:
Damp Location
Category:
Fans
CRI:
90
Blade Finish:
Barn Wood Tone
Rated Average Life:
Colour Temperature:
8
Light Kit:
Fan Air Flow:
Bulb Type:
Finish:
White
Minimal form with maximum efficiency in 42", 56" and 72" diameters. The thoughtfully crafted and versatile wet location Alessandra will complement any aesthetic and improve the health and comfort of any room. Highly customizable, the Alessandra is available in 5 different body finishes, 6 blade finish options and color changing light kit. . Backed by a limited lifetime warranty, our fans are of the highest quality and will dutifully perform for years to come.