Matthews Fan Company | AKLK-MWH-WN-56 | Alessandra - LK Collection | White | 56"Ceiling Fan
Height:
8.00 (in)
Available To Order: 63 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Fan Air Flow:
7258
Rated Average Life:
30000
Fan Downrod:
10"
Width:
56
Bulb Base:
Integrated
Category:
Fans
Collection:
Alessandra - LK
Blade Type:
ABS
Blade Finish:
Walnut Tone
Fan Rpm:
138
Blade Span:
56"
Contemporary Modern
Fan Downrod:
10"
Bulb Base:
Category:
Fans
Collection:
Alessandra - LK
Blade Type:
ABS
Blade Finish:
Walnut Tone
Fan Rpm:
138
Blade Span:
56"
Contemporary Modern
Colour Temperature:
Minimal form with maximum efficiency in 42", 56" and 72" diameters. The thoughtfully crafted and versatile wet location Alessandra will complement any aesthetic and improve the health and comfort of any room. Highly customizable, the Alessandra is available in 5 different body finishes, 6 blade finish options and color changing light kit. . Backed by a limited lifetime warranty, our fans are of the highest quality and will dutifully perform for years to come.