Matthews Fan Company | AKLK-MWH-BN-56 | Alessandra - LK Collection | White | 56"Ceiling Fan
Height:
8.00 (in)
Available To Order: 36 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Integrated
Yes
Rated Average Life:
30000
Bulb Type:
LED
Fan Air Flow:
7258
Sub Category:
Damp Location
Category:
Fans
Blade Finish:
Brushed Nickel
CRI:
90
Blade Type:
ABS
Width:
56
Fan Speed:
6
Blade Span:
56"
Fan Downrod:
10"
Fan Rpm:
138
Product Specifications
Bulb Base:
Yes
Rated Average Life:
Bulb Type:
Fan Air Flow:
Sub Category:
Damp Location
Category:
Fans
Blade Finish:
Brushed Nickel
CRI:
90
Blade Type:
ABS
Fan Speed:
6
Blade Span:
56"
Light Kit:
Fan Downrod:
10"
Fan Rpm:
138
Minimal form with maximum efficiency in 42", 56" and 72" diameters. The thoughtfully crafted and versatile wet location Alessandra will complement any aesthetic and improve the health and comfort of any room. Highly customizable, the Alessandra is available in 5 different body finishes, 6 blade finish options and color changing light kit. . Backed by a limited lifetime warranty, our fans are of the highest quality and will dutifully perform for years to come.