Matthews Fan Company | AKLK-TB-BK-56 | Alessandra - LK Collection | Bronze / Dark | 56"Ceiling Fan
Rush Order
X
Product Specifications
Colour Temperature:
2700
Restoration
Style 1:
Rated Average Life:
30000
Fan Rpm:
138
Width:
56
Blade Finish:
Matte Black
Remote Control
Fan Speed:
6
Blade Span:
56"
Blade Type:
ABS
Fan Downrod:
10"
Product Specifications
Restoration
Style 1:
Fan Rpm:
138
Blade Finish:
Matte Black
Remote Control
Fan Speed:
6
Blade Span:
56"
Blade Type:
ABS
Fan Downrod:
10"
Minimal form with maximum efficiency in 42", 56" and 72" diameters. The thoughtfully crafted and versatile wet location Alessandra will complement any aesthetic and improve the health and comfort of any room. Highly customizable, the Alessandra is available in 5 different body finishes, 6 blade finish options and color changing light kit. . Backed by a limited lifetime warranty, our fans are of the highest quality and will dutifully perform for years to come.