Matthews Fan Company | AKLK-BRBR-BW-56 | Alessandra - LK Collection | Bronze / Dark | 56"Ceiling Fan
Height:
8.00 (in)
Available To Order: 73 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Contemporary Modern
Style 2:
Mid-Century Modern
Colour Temperature:
2700
Bulb Type:
LED
Glass:
White
CRI:
90
Finish:
Bronze / Dark
Collection:
Alessandra - LK
Width:
56
Blade Finish:
Barn Wood Tone
Light Kit:
Integrated
Height:
8
Dimmable?:
Yes
Sub Category:
Damp Location
Blade Span:
56"
Fan Air Flow:
7258
Light Source:
LED
Fan Downrod:
10"
Bulb Base:
Integrated
6
Rated Average Life:
Fan Rpm:
138
Fan Control:
Remote Control
Light Bulb Requirement::
Bulbs Not Included Max Wattage: 22 | Bulb Type: LED | Light Source: LED
Product Specifications
Style 1:
Contemporary Modern
Style 2:
Mid-Century Modern
Colour Temperature:
Bulb Type:
Glass:
White
CRI:
90
Finish:
Bronze / Dark
Collection:
Alessandra - LK
Blade Finish:
Barn Wood Tone
Light Kit:
8
Dimmable?:
Yes
Sub Category:
Damp Location
Blade Span:
56"
Fan Air Flow:
Light Source:
Fan Downrod:
10"
Bulb Base:
6
Rated Average Life:
Fan Rpm:
138
Fan Control:
Remote Control
Light Bulb Requirement::
Minimal form with maximum efficiency in 42", 56" and 72" diameters. The thoughtfully crafted and versatile wet location Alessandra will complement any aesthetic and improve the health and comfort of any room. Highly customizable, the Alessandra is available in 5 different body finishes, 6 blade finish options and color changing light kit. . Backed by a limited lifetime warranty, our fans are of the highest quality and will dutifully perform for years to come.