Matthews Fan Company | AKLK-BN-GA-72 | Alessandra - LK Collection | Bronze / Dark | 72"Ceiling Fan
Height:
8.00 (in)
Available To Order: 86 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
8
Style 1:
Contemporary Modern
Rated Average Life:
30000
Colour Temperature:
2700
Glass:
White
Fan Rpm:
107
Remote Control
Fan Air Flow:
Blade Span:
72"
Blade Finish:
Gray Ash Tone
Fan Downrod:
10"
Category:
Fans
Width:
72
8
Style 1:
Contemporary Modern
Colour Temperature:
Glass:
White
Fan Rpm:
107
Remote Control
Fan Air Flow:
Light Kit:
Blade Span:
72"
Blade Finish:
Gray Ash Tone
Fan Downrod:
10"
Category:
Fans
Minimal form with maximum efficiency in 42", 56" and 72" diameters. The thoughtfully crafted and versatile wet location Alessandra will complement any aesthetic and improve the health and comfort of any room. Highly customizable, the Alessandra is available in 5 different body finishes, 6 blade finish options and color changing light kit. . Backed by a limited lifetime warranty, our fans are of the highest quality and will dutifully perform for years to come.