Matthews Fan Company | AKLK-BK-GA-72 | Alessandra - LK Collection | Bronze / Dark | 72"Ceiling Fan
Height:
8.00 (in)
Available To Order: 86 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Blade Span:
72"
Fan Rpm:
107
Fan Downrod:
10"
Colour Temperature:
2700
Rated Average Life:
30000
Integrated
Fan Air Flow:
Blade Finish:
Gray Ash Tone
Width:
72
Light Kit:
Integrated
Product Specifications
Blade Span:
72"
Fan Rpm:
107
Fan Downrod:
10"
Bulb Base:
Fan Air Flow:
Blade Finish:
Gray Ash Tone
Light Kit:
Minimal form with maximum efficiency in 42", 56" and 72" diameters. The thoughtfully crafted and versatile wet location Alessandra will complement any aesthetic and improve the health and comfort of any room. Highly customizable, the Alessandra is available in 5 different body finishes, 6 blade finish options and color changing light kit. . Backed by a limited lifetime warranty, our fans are of the highest quality and will dutifully perform for years to come.