Modern Forms Fans | FR-W2001-66L-MB | Renegade Collection | Black | 66"Ceiling Fan
15.60 (in)
Available To Order: 143 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Collection:
Renegade
Voltage:
120 Volt
Light Bulb Requirement::
Bulbs Not Included Max Wattage: 19.5 | Number of bulbs: 1 | Bulb Type: Module | Light Source: LED
Number Of Bulbs:
1
Style 1:
Transitional
Lumens:
1600
Material:
Aluminum, ABS Blades, With Acrylic Lens
Rated Average Life:
50000
Colour Temperature:
Vendor Moisture Protection Rating:
Vendor Rated Waterproof
Bulb Base:
LED Module
Fan Control:
Remote
Fans
Light Source:
LED
Canopy Dimensions:
5.91"
Width:
66
Fan Mounting System:
Downrod
Finish:
Black
Height:
15.6
Dimmable?:
Yes
CRI:
90
Blade Finish:
Matte Black
Light Kit:
Included
Blade Type:
ABS
Bulb Type:
Module
Fan Downrod:
6"
Fan Rpm:
118
Blade Span:
66"
Sub Category:
Wet Location
Fan Speed:
6
Motor Size:
165 X 30
Product Specifications
Collection:
Renegade
Voltage:
120 Volt
Light Bulb Requirement::
Number Of Bulbs:
1
Style 1:
Transitional
Lumens:
Material:
Rated Average Life:
Colour Temperature:
Vendor Rated Waterproof
Bulb Base:
LED Module
Fan Control:
Remote
Fans
Light Source:
LED
Canopy Dimensions:
5.91"
Fan Mounting System:
Downrod
Finish:
Black
15.6
Dimmable?:
Yes
CRI:
90
Blade Finish:
Matte Black
Light Kit:
Included
Blade Type:
ABS
Bulb Type:
Module
Fan Downrod:
6"
Fan Rpm:
118
Blade Span:
66"