Modern Forms Fans | FR-W1805-120L35-TT | Hydra Collection | Pewter, Nickel, Silver | 120"Ceiling Fan
17.10 (in)
Available To Order: 43 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Blade Span:
120"
Colour Temperature:
3500
Canopy Dimensions:
7"
Blade Finish:
Titanium Silver
Fan Downrod:
4.5"
Rated Average Life:
50000
Lumens:
Finish:
Pewter, Nickel, Silver
Blade Span:
120"
Canopy Dimensions:
7"
Blade Finish:
Titanium Silver
Fan Downrod:
4.5"
Finish:
Pewter, Nickel, Silver
Vendor Rated Waterproof
As its name suggests, Hydra is all about water. Like all our smart fans, it's wet-rated for outdoor use so you can maintain the continuity of your décor inside and out. Even with an impressive 120" blade sweep, this epically scaled smart fan moves a massive amount of air without consuming much energy, thanks to a powerful DC motor that runs 70% more efficient than AC styles. Control it all with our exclusive Modern Forms app.