Modern Forms Fans | FR-W1805-120L35-BZ | Hydra Collection | Bronze / Dark | 120"Ceiling Fan
17.10 (in)
Available To Order: 51 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Colour Temperature:
3500
Finish:
Bronze / Dark
Blade Span:
120"
Fan Control:
Wall Control
Fan Air Flow:
Canopy Dimensions:
7"
Fan Downrod:
4.5"
Blade Finish:
Bronze
Finish:
Bronze / Dark
Blade Span:
120"
Fan Control:
Wall Control
Fan Air Flow:
Canopy Dimensions:
7"
Fan Downrod:
4.5"
Blade Finish:
Bronze
As its name suggests, Hydra is all about water. Like all our smart fans, it's wet-rated for outdoor use so you can maintain the continuity of your décor inside and out. Even with an impressive 120" blade sweep, this epically scaled smart fan moves a massive amount of air without consuming much energy, thanks to a powerful DC motor that runs 70% more efficient than AC styles. Control it all with our exclusive Modern Forms app.