Modern Forms Fans | FR-W1805-120L27-TT | Hydra Collection | Pewter, Nickel, Silver | 120"Ceiling Fan
17.10 (in)
Available To Order: 43 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Rush Order
X
Product Specifications
Bulb Type:
Module
Style 1:
Contemporary Modern
Height:
17.1
Collection:
Hydra
Fan Electricity Use:
37
CRI:
90
Number Of Bulbs:
1
Light Bulb Requirement::
Bulbs Not Included Max Wattage: 23.5 | Number of bulbs: 1 | Bulb Type: Module | Light Source: LED
Canopy Dimensions:
7"
Bulb Base:
LED Module
Vendor Moisture Protection Rating:
Vendor Rated Waterproof
Fan Rpm:
40
Motor Size:
168 X 30
Blade Type:
Extruded AL
Lumens:
2041
Dimmable?:
Yes
Light Source:
LED
Voltage:
120 Volt
Fan Speed:
6
Blade Span:
120"
Colour Temperature:
2700
Light Kit:
Included
Finish:
Pewter, Nickel, Silver
Fan Downrod:
4.5"
Blade Finish:
Titanium Silver
Rated Average Life:
Material:
Aluminum Body With ABS Blades
Sub Category:
Wet Location
Reverse Air:
Yes
Fan Control:
Wall Control
Fan Air Flow:
Width:
120
Category:
Fans
Fan Mounting System:
Downrod
Product Specifications
Bulb Type:
Module
Style 1:
Contemporary Modern
17.1
Collection:
Hydra
Fan Electricity Use:
37
CRI:
90
Number Of Bulbs:
1
Light Bulb Requirement::
Canopy Dimensions:
7"
Bulb Base:
LED Module
Vendor Rated Waterproof
Fan Rpm:
40
Motor Size:
168 X 30
Blade Type:
Extruded AL
Lumens:
Dimmable?:
Light Source:
LED
Voltage:
120 Volt
Fan Speed:
6
Blade Span:
120"
Colour Temperature:
Light Kit:
Included
Finish:
Pewter, Nickel, Silver
Fan Downrod:
4.5"
Blade Finish:
Titanium Silver
Rated Average Life:
Material:
Aluminum Body With ABS Blades
Sub Category:
Wet Location
Reverse Air:
Fan Control:
Wall Control
Fan Air Flow:
Category:
Fans
Fan Mounting System:
Downrod
As its name suggests, Hydra is all about water. Like all our smart fans, it's wet-rated for outdoor use so you can maintain the continuity of your décor inside and out. Even with an impressive 120" blade sweep, this epically scaled smart fan moves a massive amount of air without consuming much energy, thanks to a powerful DC motor that runs 70% more efficient than AC styles. Control it all with our exclusive Modern Forms app.