Modern Forms Fans | FR-W1801-52L-GH/WG | Wynd Collection | Bronze / Dark | 52"Ceiling Fan
14.00 (in)
Available To Order: 125 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Style 1:
Contemporary Modern
Canopy Dimensions:
5.91"
168
Style 2:
Colour Temperature:
3000
Dimmable?:
Material:
Aluminum Body With ABS Blades
Blade Span:
52"
Finish:
Bronze / Dark
Blade Type:
ABS
LED
Fan Air Flow:
Collection:
Wynd
Fan Speed:
6
Blade Finish:
Weathered Gray
Fan Electricity Use:
29
Fan Downrod:
4.5"
Fan Control:
Remote
Category:
Fans
Rated Average Life:
Reverse Air:
Style 1:
Contemporary Modern
Lumens:
Canopy Dimensions:
5.91"
168
Style 2:
Colour Temperature:
Dimmable?:
Material:
Aluminum Body With ABS Blades
Blade Span:
52"
Finish:
Bronze / Dark
Blade Type:
ABS
LED
Fan Air Flow:
Collection:
Wynd
Fan Speed:
6
Blade Finish:
Weathered Gray
Fan Electricity Use:
29
Fan Downrod:
4.5"
Fan Control:
Remote
Category:
Fans
Rated Average Life:
Reverse Air:
Wet Location
Transitional style meets smart technology with this versatile smart fan available in four weather-resistant finishes as well as a 316 marine-grade stainless steel for harsh outdoor climates. The 42" is ideal for bedrooms, patios and breakfast nooks while the 52" & 62" works great in living rooms and medium-sized spaces. The LED luminaire, powered by WAC, takes this design from beautiful to brilliant. Connect with our exclusive Modern Forms app for even more life enhancements.