Modern Forms Fans | FR-W1801-52L-MB | Wynd Collection | Black | 52"Ceiling Fan
14.00 (in)
Available To Order: 961 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Product Specifications
Style 2:
Style 1:
Contemporary Modern
Blade Finish:
Matte Black
Finish:
Black
Material:
Aluminum, ABS Blades, With Acrylic Lens
Blade Span:
52"
Light Kit:
Included
Fan Air Flow:
6270
Fan Downrod:
4.5"
Canopy Dimensions:
5.91"
Sub Category:
Wet Location
Fans
Product Specifications
Style 2:
Style 1:
Contemporary Modern
Blade Finish:
Matte Black
Finish:
Black
Material:
Blade Span:
52"
Light Kit:
Included
Fan Air Flow:
Fan Downrod:
4.5"
Canopy Dimensions:
5.91"
Sub Category:
Wet Location
Fans
Fan Mounting System:
Downrod
Transitional style meets smart technology with this versatile smart fan available in four weather-resistant finishes as well as a 316 marine-grade stainless steel for harsh outdoor climates. The 42" is ideal for bedrooms, patios and breakfast nooks while the 52" & 62" works great in living rooms and medium-sized spaces. The LED luminaire, powered by WAC, takes this design from beautiful to brilliant. Connect with our exclusive Modern Forms app for even more life enhancements.