Modern Forms Fans | FR-W1801-52L-27-BZ | Wynd Collection | Bronze / Dark | 52"Ceiling Fan
14.00 (in)
Available To Order: 308 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Rated Average Life:
50000
Fan Air Flow:
6270
Material:
Aluminum Body With ABS Blades
Width:
52
Finish:
Bronze / Dark
Canopy Dimensions:
5.91"
Blade Type:
ABS
Fan Electricity Use:
29
Blade Span:
52"
Blade Finish:
Bronze
Fan Rpm:
168
Motor Size:
125 X 30
Fan Downrod:
4.5"
Material:
Aluminum Body With ABS Blades
Finish:
Bronze / Dark
Canopy Dimensions:
5.91"
Blade Type:
ABS
Fan Electricity Use:
29
Blade Span:
52"
Blade Finish:
Bronze
Fan Rpm:
168
Motor Size:
125 X 30
Fan Downrod:
4.5"
Reverse Air:
Transitional style meets smart technology with this versatile smart fan available in four weather-resistant finishes as well as a 316 marine-grade stainless steel for harsh outdoor climates. The 42" is ideal for bedrooms, patios and breakfast nooks while the 52" works great in living rooms and medium-sized spaces, and the 60" is great for large spaces. The LED luminaire, powered by WAC, takes this design from beautiful to brilliant. Connect with our exclusive Modern Forms app for even more life enhancements.