Minka Aire | F896-52-BNW | Xtreme H20 52" Collection | Pewter, Nickel, Silver | 52" Ceiling Fan
13.25 (in)
Available To Order: 343 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Rush Order
X
Product Specifications
Style 2:
Restoration
Height:
13.25
Vendor Moisture Protection Rating:
Vendor Rated Waterproof
Light Bulb Requirement::
Bulbs Not Included
Collection:
Xtreme H20 52"
Blade Finish:
Brushed Nickel Wet
Reverse Air:
Yes
Fan Rpm:
149
Material:
Metal/Alum/Stainless Steel
Finish:
Pewter, Nickel, Silver
Width:
52
Category:
Fans
Sub Category:
Wet Location
Fan Downrod:
6"
Fan Control:
Remote
Fan Air Flow:
6788
Order Minimum:
1
Product Specifications
Style 2:
Restoration
Vendor Rated Waterproof
Light Bulb Requirement::
Bulbs Not Included
Collection:
Xtreme H20 52"
Blade Finish:
Brushed Nickel Wet
Reverse Air:
Yes
Fan Rpm:
149
Material:
Metal/Alum/Stainless Steel
Finish:
Pewter, Nickel, Silver
52
Category:
Fans
Sub Category:
Wet Location
Fan Downrod:
6"
Fan Control:
Remote
Fan Air Flow:
Order Minimum:
1
Xtreme H2O 52 in. Brushed Nickel Wet Ceiling Fan with Remote
About Minka Aire
What Minka Aire Specializes In
Why Butler Lighting Partners with Minka Aire
Ceiling Fan FAQs
You're Currently Viewing
Fans Wet Location by Minka Aire ( 15 | F896-52-BNW Xtreme H20 52" )