Matthews Fan Company | AKLK-TB-GA-42 | Alessandra - LK Collection | Bronze / Dark | 42"Ceiling Fan
Height:
8.00 (in)
Available To Order: 33 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Light Bulb Requirement::
Bulbs Not Included Max Wattage: 22 | Bulb Type: LED | Light Source: LED
Style 1:
Contemporary Modern
Colour Temperature:
2700
Width:
42
Fan Downrod:
10"
Fan Speed:
6
Integrated
Fan Air Flow:
5741
Blade Span:
42"
Fan Rpm:
192
Category:
Fans
Blade Finish:
Gray Ash Tone
Damp Location
Product Specifications
Light Bulb Requirement::
Style 1:
Fan Downrod:
10"
Fan Speed:
6
Light Kit:
Fan Air Flow:
Blade Span:
42"
Fan Rpm:
192
Category:
Fans
Blade Finish:
Gray Ash Tone
Damp Location
Minimal form with maximum efficiency in 42", 56" and 72" diameters. The thoughtfully crafted and versatile wet location Alessandra will complement any aesthetic and improve the health and comfort of any room. Highly customizable, the Alessandra is available in 5 different body finishes, 6 blade finish options and color changing light kit. . Backed by a limited lifetime warranty, our fans are of the highest quality and will dutifully perform for years to come.