Matthews Fan Company | AKLK-TB-BK-42 | Alessandra - LK Collection | Bronze / Dark | 42"Ceiling Fan
Height:
8.00 (in)
Available To Order: 34 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Rush Order
X
Product Specifications
Colour Temperature:
2700
Bulb Type:
LED
Blade Finish:
Matte Black
Width:
42
Bulb Base:
Integrated
Collection:
Alessandra - LK
Style 1:
Contemporary Modern
Light Bulb Requirement::
Bulbs Not Included Max Wattage: 22 | Bulb Type: LED | Light Source: LED
Style 2:
Restoration
Blade Span:
42"
Fan Speed:
6
Glass:
White
Fan Rpm:
192
Dimmable?:
Yes
Light Source:
LED
Rated Average Life:
30000
Fan Air Flow:
CRI:
90
Fan Control:
Remote Control
Blade Type:
ABS
Light Kit:
Integrated
Category:
Fans
Height:
8
Finish:
Bronze / Dark
Fan Downrod:
10"
Sub Category:
Damp Location
Product Specifications
Colour Temperature:
Bulb Type:
Blade Finish:
Matte Black
Bulb Base:
Collection:
Alessandra - LK
Style 1:
Contemporary Modern
Light Bulb Requirement::
Style 2:
Restoration
Blade Span:
42"
Fan Speed:
6
Glass:
White
Fan Rpm:
192
Dimmable?:
Yes
Light Source:
Rated Average Life:
Fan Air Flow:
CRI:
90
Fan Control:
Remote Control
Blade Type:
ABS
Light Kit:
Category:
Fans
8
Finish:
Bronze / Dark
Fan Downrod:
10"
Sub Category:
Damp Location
Minimal form with maximum efficiency in 42", 56" and 72" diameters. The thoughtfully crafted and versatile wet location Alessandra will complement any aesthetic and improve the health and comfort of any room. Highly customizable, the Alessandra is available in 5 different body finishes, 6 blade finish options and color changing light kit. . Backed by a limited lifetime warranty, our fans are of the highest quality and will dutifully perform for years to come.