Matthews Fan Company | AKLK-TB-BN-42 | Alessandra - LK Collection | Bronze / Dark | 42"Ceiling Fan
8
Style 1:
Width:
42
Rated Average Life:
30000
90
ABS
Blade Finish:
Brushed Nickel
Blade Span:
42"
Fan Rpm:
192
Fan Downrod:
10"
Product Specifications
8
Style 1:
90
ABS
Blade Finish:
Brushed Nickel
Blade Span:
42"
Fan Rpm:
192
Fan Downrod:
10"
Minimal form with maximum efficiency in 42", 56" and 72" diameters. The thoughtfully crafted and versatile wet location Alessandra will complement any aesthetic and improve the health and comfort of any room. Highly customizable, the Alessandra is available in 5 different body finishes, 6 blade finish options and color changing light kit. . Backed by a limited lifetime warranty, our fans are of the highest quality and will dutifully perform for years to come.