Matthews Fan Company | AKLK-MWH-MWH-42 | Alessandra - LK Collection | White | 42"Ceiling Fan
Height:
8.00 (in)
Available To Order: 107 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Light Bulb Requirement::
Bulbs Not Included Max Wattage: 22 | Bulb Type: LED | Light Source: LED
Style 1:
Contemporary Modern
Height:
8
Dimmable?:
Yes
Fan Rpm:
192
Colour Temperature:
2700
Width:
42
Blade Span:
42"
Fan Air Flow:
5741
Blade Finish:
Matte White
Damp Location
Blade Type:
ABS
Fan Control:
Remote Control
Category:
Fans
Fan Downrod:
10"
Style 1:
Contemporary Modern
8
Dimmable?:
Yes
Fan Rpm:
192
Blade Span:
42"
Blade Finish:
Matte White
Damp Location
Blade Type:
ABS
Fan Control:
Remote Control
Category:
Fans
Fan Downrod:
10"
Minimal form with maximum efficiency in 42", 56" and 72" diameters. The thoughtfully crafted and versatile wet location Alessandra will complement any aesthetic and improve the health and comfort of any room. Highly customizable, the Alessandra is available in 5 different body finishes, 6 blade finish options and color changing light kit. . Backed by a limited lifetime warranty, our fans are of the highest quality and will dutifully perform for years to come.