Matthews Fan Company | AKLK-MWH-GA-42 | Alessandra - LK Collection | White | 42"Ceiling Fan
Height:
8.00 (in)
Available To Order: 33 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Fan Rpm:
192
Fan Air Flow:
5741
Colour Temperature:
2700
8
Blade Type:
ABS
Light Bulb Requirement::
Bulbs Not Included Max Wattage: 22 | Bulb Type: LED | Light Source: LED
Style 1:
Contemporary Modern
Width:
42
LED
Dimmable?:
Yes
Blade Finish:
Gray Ash Tone
Blade Span:
42"
Fan Downrod:
10"
Category:
Fans
Fan Rpm:
192
8
Blade Type:
ABS
Light Bulb Requirement::
Style 1:
Contemporary Modern
Light Source:
Dimmable?:
Yes
Blade Finish:
Gray Ash Tone
Blade Span:
42"
Fan Downrod:
10"
Category:
Fans
CRI:
90
Minimal form with maximum efficiency in 42", 56" and 72" diameters. The thoughtfully crafted and versatile wet location Alessandra will complement any aesthetic and improve the health and comfort of any room. Highly customizable, the Alessandra is available in 5 different body finishes, 6 blade finish options and color changing light kit. . Backed by a limited lifetime warranty, our fans are of the highest quality and will dutifully perform for years to come.