Matthews Fan Company | AKLK-MWH-BN-42 | Alessandra - LK Collection | White | 42"Ceiling Fan
Height:
8.00 (in)
Available To Order: 107 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Rush Order
X
Product Specifications
Fan Rpm:
192
Light Kit:
Integrated
Style 1:
Contemporary Modern
Bulb Base:
Integrated
Fan Air Flow:
5741
Blade Span:
42"
Rated Average Life:
30000
Width:
42
White
Dimmable?:
Yes
Remote Control
Category:
Fans
Blade Finish:
Brushed Nickel
Fan Downrod:
10"
Height:
8
Product Specifications
Fan Rpm:
192
Light Kit:
Style 1:
Contemporary Modern
Bulb Base:
Fan Air Flow:
Light Source:
Blade Span:
42"
White
Dimmable?:
Yes
Remote Control
Category:
Fans
Blade Finish:
Brushed Nickel
Fan Downrod:
10"
8
Minimal form with maximum efficiency in 42", 56" and 72" diameters. The thoughtfully crafted and versatile wet location Alessandra will complement any aesthetic and improve the health and comfort of any room. Highly customizable, the Alessandra is available in 5 different body finishes, 6 blade finish options and color changing light kit. . Backed by a limited lifetime warranty, our fans are of the highest quality and will dutifully perform for years to come.