Matthews Fan Company | AKLK-MWH-BK-42 | Alessandra - LK Collection | White | 42"Ceiling Fan
Height:
8.00 (in)
Available To Order: 107 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Rush Order
X
Product Specifications
Bulb Base:
Integrated
Light Bulb Requirement::
Bulbs Not Included Max Wattage: 22 | Bulb Type: LED | Light Source: LED
Light Kit:
Integrated
Finish:
White
Blade Finish:
Matte Black
CRI:
90
Width:
42
Collection:
Alessandra - LK
Bulb Type:
LED
Fan Rpm:
192
Category:
Fans
Sub Category:
Damp Location
Colour Temperature:
2700
Height:
8
Fan Downrod:
10"
Blade Span:
42"
Rated Average Life:
Light Source:
LED
Fan Control:
Remote Control
Dimmable?:
Yes
Product Specifications
Bulb Base:
Light Bulb Requirement::
Light Kit:
Finish:
White
Blade Finish:
Matte Black
CRI:
90
Collection:
Alessandra - LK
Bulb Type:
Fan Rpm:
192
Category:
Fans
Sub Category:
Damp Location
Colour Temperature:
8
Fan Downrod:
10"
Blade Span:
42"
Rated Average Life:
Light Source:
Fan Control:
Remote Control
Dimmable?:
Yes
Minimal form with maximum efficiency in 42", 56" and 72" diameters. The thoughtfully crafted and versatile wet location Alessandra will complement any aesthetic and improve the health and comfort of any room. Highly customizable, the Alessandra is available in 5 different body finishes, 6 blade finish options and color changing light kit. . Backed by a limited lifetime warranty, our fans are of the highest quality and will dutifully perform for years to come.