Matthews Fan Company | AKLK-BN-WN-42 | Alessandra - LK Collection | Bronze / Dark | 42"Ceiling Fan
Height:
8.00 (in)
Available To Order: 1 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Rush Order
X
Product Specifications
Colour Temperature:
2700
Light Bulb Requirement::
Bulbs Not Included Max Wattage: 22 | Bulb Type: LED | Light Source: LED
Style 2:
Restoration
Dimmable?:
Yes
Bulb Type:
LED
Blade Finish:
Walnut Tone
Collection:
Alessandra - LK
Glass:
White
Blade Span:
42"
Fan Rpm:
192
Style 1:
Contemporary Modern
Rated Average Life:
30000
Category:
Fans
CRI:
90
Fan Air Flow:
Bulb Base:
Integrated
Fan Speed:
6
Width:
42
Light Source:
LED
Fan Downrod:
10"
Light Kit:
Integrated
Height:
8
Blade Type:
ABS
Fan Control:
Remote Control
Sub Category:
Damp Location
Finish:
Bronze / Dark
Product Specifications
Colour Temperature:
Light Bulb Requirement::
Style 2:
Restoration
Dimmable?:
Yes
Bulb Type:
Blade Finish:
Walnut Tone
Collection:
Alessandra - LK
Glass:
White
Blade Span:
42"
Fan Rpm:
192
Style 1:
Contemporary Modern
Rated Average Life:
Category:
Fans
CRI:
90
Fan Air Flow:
Bulb Base:
Fan Speed:
6
Light Source:
Fan Downrod:
10"
Light Kit:
8
Blade Type:
ABS
Fan Control:
Remote Control
Sub Category:
Damp Location
Finish:
Bronze / Dark
Minimal form with maximum efficiency in 42", 56" and 72" diameters. The thoughtfully crafted and versatile wet location Alessandra will complement any aesthetic and improve the health and comfort of any room. Highly customizable, the Alessandra is available in 5 different body finishes, 6 blade finish options and color changing light kit. . Backed by a limited lifetime warranty, our fans are of the highest quality and will dutifully perform for years to come.