Matthews Fan Company | AKLK-BN-BK-42 | Alessandra - LK Collection | Bronze / Dark | 42"Ceiling Fan
Height:
8.00 (in)
Available To Order: 114 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
6
Integrated
Fan Air Flow:
5741
Bulb Type:
LED
ABS
Blade Finish:
Matte Black
Colour Temperature:
2700
90
Dimmable?:
Yes
Fan Rpm:
192
Fan Downrod:
10"
Width:
42
Blade Span:
42"
Sub Category:
Damp Location
6
Bulb Base:
Fan Air Flow:
Bulb Type:
ABS
Light Source:
Blade Finish:
Matte Black
90
Dimmable?:
Yes
Fan Rpm:
192
Light Kit:
Fan Downrod:
10"
Blade Span:
42"
Sub Category:
Damp Location
Category:
Fans
Minimal form with maximum efficiency in 42", 56" and 72" diameters. The thoughtfully crafted and versatile wet location Alessandra will complement any aesthetic and improve the health and comfort of any room. Highly customizable, the Alessandra is available in 5 different body finishes, 6 blade finish options and color changing light kit. . Backed by a limited lifetime warranty, our fans are of the highest quality and will dutifully perform for years to come.