Matthews Fan Company | AKLK-BK-BN-42 | Alessandra - LK Collection | Bronze / Dark | 42"Ceiling Fan
Height:
8.00 (in)
Available To Order: 137 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
ABS
Fan Rpm:
192
Width:
42
Blade Span:
42"
Fan Downrod:
10"
Fan Speed:
6
LED
Dimmable?:
Yes
Blade Finish:
Brushed Nickel
Category:
Fans
Product Specifications
Blade Type:
ABS
Fan Rpm:
192
Blade Span:
42"
Fan Downrod:
10"
Fan Speed:
6
Bulb Type:
Dimmable?:
Yes
Blade Finish:
Brushed Nickel
Category:
Fans
Light Kit:
Minimal form with maximum efficiency in 42", 56" and 72" diameters. The thoughtfully crafted and versatile wet location Alessandra will complement any aesthetic and improve the health and comfort of any room. Highly customizable, the Alessandra is available in 5 different body finishes, 6 blade finish options and color changing light kit. . Backed by a limited lifetime warranty, our fans are of the highest quality and will dutifully perform for years to come.