Matthews Fan Company | AKLK-BK-BK-56 | Alessandra - LK Collection | Bronze / Dark | 56"Ceiling Fan
Height:
8.00 (in)
Available To Order: 78 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Contemporary Modern
Light Kit:
Integrated
Fan Rpm:
138
Colour Temperature:
2700
Width:
56
Collection:
Alessandra - LK
Light Bulb Requirement::
Bulbs Not Included Max Wattage: 22 | Bulb Type: LED | Light Source: LED
CRI:
90
Height:
8
Fan Downrod:
10"
Style 2:
Restoration
Blade Span:
56"
Rated Average Life:
30000
Bulb Base:
Integrated
Finish:
Bronze / Dark
Fan Control:
Remote Control
Glass:
White
Sub Category:
Damp Location
Fan Speed:
6
Blade Finish:
Matte Black
Bulb Type:
LED
Light Source:
LED
Product Specifications
Style 1:
Contemporary Modern
Light Kit:
Fan Rpm:
138
Colour Temperature:
Collection:
Alessandra - LK
Light Bulb Requirement::
CRI:
90
8
Fan Downrod:
10"
Style 2:
Restoration
Blade Span:
56"
Rated Average Life:
Bulb Base:
Finish:
Bronze / Dark
Fan Control:
Remote Control
Glass:
White
Sub Category:
Damp Location
Fan Speed:
6
Blade Finish:
Matte Black
Bulb Type:
Light Source:
Minimal form with maximum efficiency in 42", 56" and 72" diameters. The thoughtfully crafted and versatile wet location Alessandra will complement any aesthetic and improve the health and comfort of any room. Highly customizable, the Alessandra is available in 5 different body finishes, 6 blade finish options and color changing light kit. . Backed by a limited lifetime warranty, our fans are of the highest quality and will dutifully perform for years to come.