Matthews Fan Company | AKLK-BN-BK-56 | Alessandra - LK Collection | Bronze / Dark | 56"Ceiling Fan
Height:
8.00 (in)
Available To Order: 76 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Rush Order
X
Product Specifications
Glass:
White
Light Bulb Requirement::
Bulbs Not Included Max Wattage: 22 | Bulb Type: LED | Light Source: LED
Style 2:
Restoration
Style 1:
Contemporary Modern
Height:
8
Light Source:
LED
Bulb Type:
LED
CRI:
90
Fan Downrod:
10"
Collection:
Alessandra - LK
Bulb Base:
Integrated
Fan Air Flow:
7258
Width:
56
Blade Span:
56"
Fans
Light Kit:
Integrated
Finish:
Bronze / Dark
Blade Type:
ABS
Fan Rpm:
138
Sub Category:
Damp Location
Dimmable?:
Yes
Blade Finish:
Matte Black
Fan Control:
Remote Control
Colour Temperature:
2700
Rated Average Life:
Product Specifications
Glass:
White
Light Bulb Requirement::
Style 2:
Restoration
Style 1:
Contemporary Modern
8
Light Source:
Bulb Type:
CRI:
90
Fan Downrod:
10"
Collection:
Alessandra - LK
Bulb Base:
Fan Air Flow:
Blade Span:
56"
Fans
Light Kit:
Finish:
Bronze / Dark
Blade Type:
ABS
Fan Rpm:
138
Sub Category:
Damp Location
Dimmable?:
Yes
Blade Finish:
Matte Black
Fan Control:
Remote Control
Colour Temperature:
Rated Average Life:
Minimal form with maximum efficiency in 42", 56" and 72" diameters. The thoughtfully crafted and versatile wet location Alessandra will complement any aesthetic and improve the health and comfort of any room. Highly customizable, the Alessandra is available in 5 different body finishes, 6 blade finish options and color changing light kit. . Backed by a limited lifetime warranty, our fans are of the highest quality and will dutifully perform for years to come.