Matthews Fan Company | AKLK-BN-BN-56 | Alessandra - LK Collection | Bronze / Dark | 56"Ceiling Fan
Height:
8.00 (in)
Available To Order: 36 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Fan Rpm:
138
Blade Finish:
Brushed Nickel
Width:
56
Fan Speed:
6
Blade Span:
56"
Fan Air Flow:
7258
Fan Downrod:
10"
Damp Location
Blade Type:
ABS
Fan Rpm:
138
Blade Finish:
Brushed Nickel
Light Source:
Fan Speed:
6
Bulb Type:
Blade Span:
56"
Fan Air Flow:
Fan Downrod:
10"
Damp Location
Blade Type:
ABS
Minimal form with maximum efficiency in 42", 56" and 72" diameters. The thoughtfully crafted and versatile wet location Alessandra will complement any aesthetic and improve the health and comfort of any room. Highly customizable, the Alessandra is available in 5 different body finishes, 6 blade finish options and color changing light kit. . Backed by a limited lifetime warranty, our fans are of the highest quality and will dutifully perform for years to come.