Modern Forms Fans | FR-W2001-52L-27-MB | Renegade Collection | Black | 52"Ceiling Fan
15.60 (in)
Available To Order: 261 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Rush Order
X
Product Specifications
Vendor Moisture Protection Rating:
Vendor Rated Waterproof
Bulb Type:
Module
Light Source:
LED
Collection:
Renegade
Rated Average Life:
50000
Width:
52
Fan Rpm:
166
Voltage:
120 Volt
Colour Temperature:
Height:
15.6
Number Of Bulbs:
1
Finish:
Black
Lumens:
Blade Span:
52"
Fan Downrod:
6"
Light Bulb Requirement::
Bulbs Not Included Max Wattage: 19.5 | Number of bulbs: 1 | Bulb Type: Module | Light Source: LED
Fan Mounting System:
Downrod
Bulb Base:
LED Module
Style 1:
Transitional
Motor Size:
165 X 20
CRI:
90
Sub Category:
Wet Location
Fan Control:
Remote
Canopy Dimensions:
5.91"
Light Kit:
Included
Blade Finish:
Matte Black
Blade Type:
ABS
Material:
Aluminum, ABS Blades, With Acrylic Lens
Category:
Fans
Product Specifications
Vendor Rated Waterproof
Bulb Type:
Module
Light Source:
LED
Collection:
Renegade
Rated Average Life:
Fan Rpm:
166
Voltage:
120 Volt
Colour Temperature:
15.6
Number Of Bulbs:
1
Finish:
Black
Lumens:
Blade Span:
52"
Fan Downrod:
6"
Light Bulb Requirement::
Fan Mounting System:
Downrod
Bulb Base:
LED Module
Style 1:
Transitional
Motor Size:
165 X 20
CRI:
90
Sub Category:
Wet Location
Fan Control:
Remote
Canopy Dimensions:
5.91"