Modern Forms Fans | FR-W1819-52L35BZDW | Mykonos Collection | Bronze / Dark | 52"Ceiling Fan
14.70 (in)
Available To Order: 184 - Quick Shipping in 1-3 Business Days
Rush Order
X
Product Specifications
Rated Average Life:
50000
Bulb Base:
LED Module
Lumens:
1110
Blade Span:
52"
Canopy Dimensions:
7"
Vendor Moisture Protection Rating:
Vendor Rated Waterproof
Fan Air Flow:
Aluminum Body With ABS Blades
Dimmable?:
Yes
125 X 20
Fan Electricity Use:
28
Finish:
Bronze / Dark
Reverse Air:
Yes
Blade Type:
Fan Downrod:
4.5"
Blade Finish:
Dark Walnut
Product Specifications
Rated Average Life:
Bulb Base:
LED Module
Blade Span:
52"
Canopy Dimensions:
7"
Vendor Rated Waterproof
Fan Air Flow:
Aluminum Body With ABS Blades
Dimmable?:
125 X 20
Fan Electricity Use:
28
Finish:
Bronze / Dark
Reverse Air:
Blade Type:
Fan Downrod:
4.5"